Krausz Gábor
Döbbenetes, amire most fény derült.
Az utóbbi években rengeteg kutatás folyt azzal kapcsolatban, hogy mióta létezhetünk itt, a Földön. Azonban erre eddig nem sikerült megtalálni a választ.
Ám a régészek most egy hatalmas felfedezést tettek a Thaiföldön valaha talált legrégebbi emberi csontváz kapcsán, amely átírhatja a történelmet. Ez a lelet ugyanis több tízezer évvel kitolja a régió emberi létezésének idővonalát. A Khao Sam Roi Yot Nemzeti Parkban, egy távoli barlangban találták meg egy gyermek csontvázát, akit egy kedvelt thaiföldi rajzfilmfigura után „Pangpond”-nak neveztek el.
A Képzőművészeti Tanszék (FAD) jelentette be a rendkívüli maradványt, és elárulta, hogy a Din-barlangban, egy őskori sziklarajzairól már híres helyen felfedezett gyermek temetkezése a becslések szerint több mint 29 ezer éves lehet. Ez a felfedezés megkérdőjelezi a thaiföldi emberi történelemről alkotott korábbi elképzeléseket, ritka és lenyűgöző bepillantást nyújtva a késő pleisztocén korszakban a régióban élő ősi emberek életébe.
Ez egy olyan hihetetlen felfedezés, amely átformálja a korai emberi jelenlétről alkotott képünket Délkelet-Ázsiában. A gondos temetés és a kapcsolódó leletek felbecsülhetetlen betekintést nyújtanak ezen ősi lakosok rituáléiba és mindennapi életébe
- fejtette ki Phnombootra Chandrajoti, a Képzőművészeti Főosztály főigazgatója.
„A holttestet gondosan elhelyezték és kövekkel vették körül, ami a temetés során tanúsított tiszteletre és gondosságra utal. A végtagok elhelyezkedése, a lábujjak összeérnek, arra utal, hogy a testet a temetés előtt bebugyolálhatták vagy összekötözhették” - magyarázta az egyik régész.
A csontvázat háton fekve találták meg, a fej délnyugati irányba nézett, ami szándékos és rituális temetésre utal. Az első elemzések szerint a gyermek 6-8 éves lehetett a halálakor. A felsőbb rétegek talaj- és fosszilis elemzése alapján a szakértők úgy vélik, hogy az ősi maradvány 29 000 évnél idősebb, így a késő pleisztocén időszakba sorolható - számol be róla a Daily Star.