Krausz Gábor
A világ egyre kevésbá lát bele a lapokba...
Az Egyesült Államok ki fog hátrálni az ukrajnai békefolyamatból, ha úgy látja, hogy nem történik előrelépés belátható időn belül a békefolyamatban – ezt Marco Rubio amerikai külügyminiszter jelentette be péntek reggel. A külügyminiszter nyilatkozata után alig pár órával viszont J. D. Vance amerikai alelnök már jóval bizakodóbban beszélt a konfliktus rendezéséről egy sajtótájékoztatón. Mindeközben a Kreml is reagált Rubio szavaira.
Marco Rubio többek közt azt mondta péntek reggel: „Nem fogjuk hetekig és hónapokig folytatni ezt a törekvést. Tehát most nagyon gyorsan meg kell határoznunk – ez alatt azt értem, hogy napok alatt –, hogy a következő néhány hétben megvalósítható-e vagy sem”.
Alig pár órával később J. D. Vance alelnök – aki Rómában 24 órán belül másodszor találkozott Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, miután mindketten az olasz fővárosba repültek Washingtonból – viszont már azt közölte:
„Tájékoztatni akarom a miniszterelnököt [Giorgia Melonit – a szerk.] az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalásokról […] még az elmúlt 24 órában is úgy gondoljuk, hogy van néhány érdekes dolog, amiről beszámolhatunk” – mondta Vance újságíróknak a Reuters szerint. Hozzátette: „Mivel a tárgyalások még folynak”, ezért nem akar előrejelzésekbe bocsátkozni az eredményeket illetően, „de optimisták vagyunk, hogy remélhetőleg véget tudunk vetni ennek a háborúnak, ennek a nagyon brutális háborúnak”.
Mindeközben a Kreml reagált Marco Rubio reggeli kijelentéseire. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője azt mondta egy péntek délelőtti sajtótájékoztatón a Sky News szerint, hogy szerinte már történt előrelépés.
– fogalmazott, miközben arra is utalt: ha szükség van rá, akkor megtervezhetnek egy Putyin-Trump párbeszédet is a közeljövőben, legkorábban a jövő héten (ez alatt vélhetően egy, a korábbihoz hasonló telefonbeszélgetésre utalhatott a szóvivő).
Dmitrij Peszkov az előrelépés bizonyítékaként megemlítette Oroszország elkötelezettségét az energetikai létesítményekre vonatkozó tűzszünet fenntartása mellett – bár, ahogy arra a Sky News rámutatott, ez a tűzszünet hivatalosan sosem kezdődött el, és mindkét harcoló fél azzal vádolja a másikat, hogy megsértette azt. Közben pedig le is telt a 30 napos határideje.
A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint Peszkov arról is beszélt a sajtótájékoztatón, hogy részükről az említett tűzszünet, moratórium valóban véget ért. „Az egy hónap valóban lejárt. Jelenleg nem érkezett más utasítás a legfőbb parancsnoktól, Vlagyimir Putyin orosz elnöktől” – mondta a Kreml szóvivője. Emellett azt állította, hogy a tárgyalásokon már szó esett egy újabb moratóriumról is, de közlése szerint még sok megbeszélés van hátra, és nem bocsátkozott részletekbe ezzel kapcsolatban.
Mindeközben Vaszilij Nebenzja, Oroszország állandó ENSZ-beli képviselője újságíróknak azt nyilatkozta az ENSZ Biztonsági Tanácsának zártkörű ülése után:
„Volt egy korlátozott tűzszüneti kísérletünk az energetikai infrastruktúrát illetően, amelyet az ukrán fél nem tartott be. Ilyen körülmények között ebben a szakaszban tűzszünetről beszélni egyszerűen irreális” – állította az orosz diplomata, miközben azt is mondta, miközben a nyugati országokat hibáztatta azért, mert nem fejezték ki készségüket arra, hogy nyomást gyakoroljanak Kijevre az energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozó moratórium betartása érdekében.
A Sky News mindeközben újabb részleteket osztott meg a külügyminiszter reggeli nyilatkozatából, amelyet a Párizsból való távozást megelőzően, a reptéren tett a sajtó előtt.
„Az elnök 87 napot töltött azzal, hogy kormánya legmagasabb szintjén ismételten erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy véget vessen ennek a háborúnak Most elérkeztünk egy olyan ponthoz, ahol el kell döntenünk és meg kell határoznunk, hogy ez egyáltalán lehetséges-e vagy sem. Éppen ezért mindkét oldalt bevonjuk. Ha ez nem fog megtörténni […] egyszerűen továbblépünk” – mondta, hozzátéve:
Majd úgy folytatta a figyelmeztetését: „Tehát ha komolyan gondolják a békét – bármelyik fél vagy mindkettő –, akkor segíteni akarunk. Ha ez nem fog megtörténni, akkor egyszerűen továbblépünk. Továbblépünk más témák felé, amelyek bizonyos szempontból ugyanolyan fontosak, ha nem fontosabbak az Egyesült Államok számára.”
Ezzel összefüggésben Európa államairól is szót ejtett, mondván: „Szerintem tudnak segíteni nekünk. Szeretnénk, ha továbbra is elkötelezettek maradnának. Úgy gondolom, hogy segíthetnek nekünk. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország segíthet nekünk abban, hogy továbblépjünk és közelebb kerüljünk a megoldáshoz. Úgy gondolom, hogy nagyon hasznosak és konstruktívak voltak az ötleteikkel.”
Elmondta, hogy ha létrejön egy olyan megállapodás, amely az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítésével jár, akkor – mivel a szankciók nagy része az európai országoktól származik – „így mindenképpen be kell vonni őket”.
– fogalmazott Marco Rubio.
Vele senki sem fog szórakozni, és nem is szórakozik – lényegében ezt üzente Donald Trump amerikai elnök magyar idő szerint péntek este egy fehér házi sajtótájékoztatón, amikor arról kérdezték, hogy tényleg kihátrálhat-e az Egyesült Államok a békefolyamatból.
Mint korábban írtuk, Marco Rubio amerikai külügyminiszter péntek reggel vetette fel ezt a lehetőséget. Néhány órával később viszont J. D. Vance alelnök azt mondta: továbbra is bízik abban, hogy béke lesz.
Ezen előzmények után állt a sajtó elé Donald Trump a Fehér Házban. Az amerikai elnököt arról kérdezték, hogy mit vár Ukrajnától és Oroszországtól azért, hogy folytatódhasson a békefolyamat.
– mondta az amerikai elnök a Sky News szerint.
Ezt követően, – arra a kérdésre, hogy szerinte az oroszok játszanak-e az Egyesült Államokkal – hozzátette: „Senki sem játszik velem. Én csak segíteni próbálok.” Majd hozzáfűzte azt is: szerinte továbbra is „nagyon jó esélyük” van arra, hogy megegyezésre jussanak a konfliktust illetően.
Mindeközben a CNN egy saját értesülést közölt a reggeli nyilatkozattal kapcsolatban, ami közvetlen előzménye volt a fenti sajtótájékoztatón elhangzottaknak. Az amerikai csatornának egy, az ukrajnai békemegállapodásról szóló tárgyalásokat ismerő, de anonim módon nyilatkozó forrás azt mondta: Marco Rubio külügyminiszter „az elnök véleményét közvetítette” azzal a megjegyzésével, hogy az USA „továbblép”, ha nem sikerül véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Az amerikai kormányzat gondolkodását jellemezve – azzal kapcsolatban, hogy hol tartanak a dolgok a konfliktusban – a kormányzati forrás azt mondta:
Rubio az elnök „frusztrációját” közvetítette amiatt, hogy a béketeremtés felé tett előrelépés nem tart ott, „ahol szerinte jelenleg tartania kellene” – mondta a forrás, utalva arra, hogy Trump külügyi különleges megbízottja, Steve Witkoff háromszor találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint számos találkozót folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a több mint három éve tartó konfliktus befejezéséről szóló megbeszélésekről.
– tette hozzá végül a tisztségviselő.