Létrehozva: 2025.05.19. 07:08
Módosítva: 2025.05.19. 07:45

Itt a román elnökválasztás nem hivatalos végeredménye

Az erdélyi magyarok érezték a hatalmas tétet.

Nicusor Dan nyerte az elnökválasztást Romániában. Ellenfele, George Simion ugyanakkor maga is győzelmet hirdetett, és az a román sajtó szerint a mögötte álló pártokkal arra készülhet, hogy megtámadja az eredményt.

Már az exit pollok is 55:45 százalék arányú különbséget mutattak Nicusor Dan javára.

Vasárnap késő estére a szavazatok nagy részét megszámolták, és ennek alapján 94,9 százalékos feldolgozottság mellett

kijelenthető, hogy Nicusor Dannak akkora fölénye van, hogy biztosan ő nyerte a választást.

A román választási hatóságok friss adatai szerint, magyar idő szerint este 21.55-kor:

  • Nicusor Dannak 5 289 175 szavazata van (54,2 százalék)
  • Míg George Simionnak 4 468 718 voksa van (45,8 százalék)

Ez akkora különbséget jelent, amit már matematikailag sem lehet behozni, amennyiben az adatok helytállóak. Különösen úgy nem, hogy Dan fölénye a feldolgozottság növekedésével végig nőtt az utóbbi órákban – bár az utolsó százalékoknál ez a tendencia még talán megfordulhat amiatt, hogy az első fordulóban a diaszpórában sokan Simionra szavaztak.  [Frissítés: 22.20-kor, 96,9 százalékos feldolgozottság mellett már 54,35-45,65 volt a százalékos arány.]

Megjegyzendő persze, hogy ez még nem hivatalos végeredményt jelent.

Az csak akkor lesz, ha a választási hatóság hitelesíti, érvényesnek nyilvánítja az eredményt (sőt, a folyamat még azt követően sem visszafordíthatatlan, mint ahogy azt tavaly decemberben láthattuk: akkor érvényesnek mondták ki az első forduló eredményét Romániában, majd pár nappal később az alkotmánybíróság érvénytelenítette az egész választást az orosz befolyásolásra hivatkozva).

Nicusor Dan így jelentette be győzelmét: elismerte, hogy nehéz időszak következik

A választást az a közösség nyerte meg, mely mély változást akar Romániában – nyilatkozta vasárnap az urnazárást követően a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által is támogatott Nicusor Dan az MTI szerint.

A függetlenként induló bukaresti főpolgármester a második elnökválasztási forduló győztesének nyilvánította magát már az exit pollok megjelenése után is. Hozzátette:

a szavazói jól működő állami intézményeket akarnak, a korrupció visszaszorítását, prosperáló gazdasági környezetet, a párbeszéd, s nem a gyűlölet társadalmát.

George Simion szavazótáboráról azt mondta, jogosan vannak felháborodva amiatt, ahogyan mostanáig a politika folyt Romániában, ezért akartak forradalmat. „A mi kötelességünk meggyőzni őket, hogy a megoldás az igazságszolgáltatás és a közigazgatás reformja. Nehéz időszak következik, egyensúlyba kell hozni a gazdaságot és lefektetni egy egészséges társadalom alapjait” – jelentette ki Nicusor Dan.

George Simion maga is választást győzelmet kiáltott – bár véletlenül Csád elnökének hirdette magát

Az AUR jelöltje szintén győztesnek hirdette magát az exit pollok megjelenése után, a saját adataira hivatkozva, nemcsak a románok előtt, hanem a nemzetközi közösség előtt is. Az X-en megjelent, angol nyelvű posztjában szó szerint azt írta:

„Én vagyok Románia új elnöke.”

 

I am the New President of 🇹🇩

🇷🇴 George Simion 🇲🇩 (@georgesimion) May 18, 2025

 

Egy apró hibát azonban elkövetett Simion, vagy az X-oldalának kezelője: a szöveg melletti emojiként nem a román zászlót, hanem az ahhoz képest minimálisan, árnyalatnyival eltérő Csád nemzeti zászlaját helyezte el a posztban (mentségére szóljon, hogy szabad szemmel tényleg nagyon nehéz megkülönböztetni a két zászlót, pláne ekkora méretben).

A hibát jelzi az is, hogy az emoji szövegkódja a Csádra utaló „TD”-vel szerepel a posztban, miközben a román zászló esetében „RO”-nak kellene ott lennie. A tévedésről még az X tényellenőrző programja, a Grok is posztokat írt a felhasználói kérdésekre válaszolva.

Komolyabbra fordítva a szót: az MTI beszámolója szerint George Simion a választás „egyértelmű győztesének” nyilvánította magát az exit pollok megjelenése utáni kampányrendezvényen is.

„Ezeknek a választásoknak az egyértelmű győztesei vagyunk. […] A román nép úgy döntött, hogy demokráciát akar. […] Ez nem az én győzelmem, ez az oly sokszor meglopott, megalázott román nép győzelme”

– jelentette ki a Szövetség a Románok Egyesüléséért (AUR) párt elnöke az urnazárás után.

Simion leszögezte, hogy senkin sem fog bosszút állni, mindenki elnöke lesz. Külön köszönetet mondott Calin Georgescunak, az érvénytelenített tavaly novemberi első elnökválasztási forduló győztesének: „Ez annak az embernek a győzelme, aki Románia elnöke kellett volna legyen, Calin Georgescu győzelme.”

Ezek után nagy kérdés lesz, hogy az AUR elfogadja-e a választás végeredményét, vagy megtámadják azt: a román sajtó már a minap azt írta, hogy a párt stratégiát dolgozott ki az utóbbira, és Simionék valóban sok helyütt beszéltek arról az utóbbi napokban, hogy szerintük választási csalás történhet vasárnap.

Kelemen Hunor: Az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát
 

Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap este Kolozsváron az urnazárását követően.

Hangsúlyozta: azokban az erdélyi megyékben, ahol a magyar közösség tömbben vagy nagy számban él, magas volt a részvétel, ami azt mutatja, hogy az erdélyi magyar közösség „most is felelősségteljesen viselkedett”. Kelemen Hunor meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar választók zöme az RMDSZ ajánlásához alkalmazkodva Nicusor Dan független jelöltre adta voksát.

Kifejtette: Háromszéken, Gyergyóban, Csíkban, Udvarhelyszéken a tavaly decemberi parlamenti választásokon tapasztaltnál is magasabb volt a részvétel, ami azt mutatja, hogy a magyar emberek érezték a vasárnapi választás súlyát.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Székelyföld és Partium mellett Maros, Kolozs és Szilágy megyében is magas volt a részvétel, ahol szintén nagy számban élnek magyarok. Ez azt mutatja, hogy az erdélyi magyarok felelősen viselkedtek, bele akartak szólni az államfőválasztás menetébe – tette hozzá. „Le a kalappal az erdélyi magyar közösség előtt” – mondta Kelemen Hunor.

 

Felidézte, hogy egy nehéz kampányon van túl a romániai társadalom, mely nagyon megosztott lett. Az RMDSZ elnöke rámutatott: a nagyon magas részvétel nagy legitimitást ad az új államelnöknek, amire szüksége is lesz, mivel nehéz időszak előtt áll az ország, nehéz döntéseket kell meghoznia, és nehéz „parlamenti matematikát” kell majd úgy érvényesítenie, hogy parlamenti többség legyen a fontos döntések mögött.

Az RMDSZ elnöke megköszönte az erdélyi magyaroknak a részvételét az elnökválasztáson, és külön köszönetet mondott azoknak, akik meghallgatták a szövetség ajánlását, javaslatait. Közölte: a szavazatszámlálás befejezése után arról is lehet majd beszélni, hogy milyen megoldások lehetségesek a kormányalakításra, milyen döntések várhatók a következő hetekben, hónapokban.

George Simion pártja, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) már a választás előtt stratégiát dolgozott ki arra, hogy visszaélésekre hivatkozva megtámadják a választás eredményét akkor, ha nem Simion nyer az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában – írta szombaton megjelent cikkében egy román lap. Közlésük szerint ennek a stratégiának a része az is, hogy Simion és a pártok már az utóbbi napokban is megfogalmazták a választási csalás vádját.

Az AUR és a velük szövetséges Fiatal Emberek Pártja (POT) tagjai már több mint egy hete elfogadták a pártstratégiát arról, hogy megtámadják a május 18-i elnökválasztás második fordulójának eredményét abban az esetben, ha George Simion elveszíti a választásokat – írta bennfentes forrásokra hivatkozva a G4Media.ro hírportál.

Közlésük szerint az elmúlt napok hírei is megerősítik azt, hogy az elnökjelölt és a mögötte álló erők a választási eredmény megtámadására készülhetnek.  Emlékeztettek arra, hogy a román nyelvű közösségi médiában olyan felvételek jelentek meg a napokban, amelyekben látható volt a POT tagjainak megküldött tájékoztatót.

Ezekben a POT Braila városban lévő tagjai már kifejezetten utasították arra, hogy azokban a szavazókörökben támadják meg a választási eredményeket, ahol George Simion számára rossz az eredmény; ahol jelentős különbség van az I. és a II. forduló eredménye között; vagy esetleg minimális, behozható mértékű a különbség közte és Nicușor Dan közt.

A választások megtámadását célzó pártkampány előkészítése magába foglalta azokat az AUR által az elmúlt napokban küldött figyelmeztetéseket is, amelyek a diaszpórában – különösen Moldovában – történő „lehetséges választási csalásra” vonatkoztak anélkül, hogy a párt bármilyen bizonyítékot bemutatott volna ezekre – írta a G4 Media (a portál szerint egyébként a napokban már arra is buzdították a moldovai oroszbarát oligarcha, Ilan Shor támogatóit egy közösségi médiás üzenetben, hogy akinek román állampolgársága is van közülük, az mindenképp menjen el szavazni George Simionra).

A G4 Media pontokba szedve ismertette azt, hogy miből áll Simionék kampánystratégiája:

  • A választási eljárásban a szavazási eredmények „helytelen rögzítésével” kapcsolatos okokra hivatkozhatnak majd, egész pontosan arra, hogy az egyes jelöltekre leadott szavazatok számát jelző négy rovatot nem megfelelően töltötték ki. A panaszokat mind megfogalmazzák a választás előtt, de csak akkor nyújtják be, ha a jelöltjük számára rossz az eredmény az adott választókörzetben. A két párt célja, hogy olyan eljárási alapot teremtsen, amely lehetővé teszi a szavazatok újraszámlálását azokban a körzetekben, ahol George Simion nem ér el kedvező eredményt.
  • A stratégiában külön kiemelték a választási jegyzőkönyvön belül a megjegyzéseknek és kifogásoknak szentelt szakasznak a fontosságát – mert csak akkor lehet később a szavazatok újraszámlálását kérni, ha a kifogást ott is rögzítik.
  • Az AUR az utóbbi napokban már előkészített a terepet arra az esetre, ha George Simion veszítenie, többek közt azt terjesztve, hogy „a diaszpórában manipulálják a szavazást”. Erről maga Simon is közleményt adott ki pénteken és arra kérte  Maia Sandu moldáv elnököt, hogy állítsa le a „választási turizmust”, miközben a moldovai kormányt is „hatalmas csalással”, a választásuk „elorozásával” vádolta meg. Emellett a párt több hivatalos intézményhez is felhívásokat intéz és intézett, többek közt például a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) vezetőségéhez is, amelytől már korábban kértek egy találkozót „a május 18-i választásokon elkövetett esetleges választási csalás” miatt.
  • Mindezt azt követően is folytatták, hogy az utóbbi napokban a hatóságok már arra szólította fel a pártot, hogy ne terjesszen efféle dezinformációkat a választási folyamatról. Az AUR szombaton sajtóközleményben jelentette be, hogy „egy sor intézkedést hajt végre a választási csalás megakadályozására, különösen a diaszpórában”, noha bizonyítékot továbbra sem mutattak ezekre a csalásokra.  Mihai Enache, a párt frakcióvezetője szombaton azt is kijelentette, hogy Moldovában folytatódik a helyi hatóságok tevékenysége „egy bizonyos jelölt” támogatása érdekében az elnökválasztáson hazánkban, és azt állította, hogy az említett választási turizmust a moldáv politikai pártok és az állami intézmények autóival folytatják le. Emellett felszólította a romániai külföldi képviseleteket – köztük például a francia nagykövetséget – hogy ne avatkozzanak bele a választásba.

Hogy tényleg így lesz, és a Simionék megpróbálják megtámadni a választást eredményét, ahogy azt a G4 Media írja, az a következő napokban derülhet ki

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

OSZAR »