Krausz Gábor
Erről beszélt Lázár János.
Ukrajna uniós tagsága minden magyar családot veszélybe sodor, figyelmeztetett a Keszthelyen pénteken megtartott Lázárinfón Lázár János. Az építési és közlekedési miniszter azt mondta, „ha az EU felveszi Ukrajnát, akkor az EU belép a háborúba”.
Pénteken folytatódott Lázár János építési és közlekedési miniszter országjárása, a tárcavezetőt Pécs és Nagykőrös után ezúttal Keszthelyen kérdezhették a helyiek.
A miniszter mindenekelőtt az Európai Unió és Magyarország jövőjét, illetve hazánk szuverenitását érintő kérdésben kért határozott állásfoglalást. „Arra biztatok mindenkit, hogy nyilvánítson véleményt a Voks 2025 révén” – kérte a jelenlévőket, és azt mondta, hogy
Lázár János úgy fogalmazott, Magyar Péter barátja, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is, célként fogalmazta meg, hogy az orosz gáztól elvágott Európának fel kell fegyvereznie Ukrajnát, és mihamarabb, soron kívül fel kell vennie az unióba.
A gazdasági következményekre utalva a politikus hangsúlyozta: „Ha most felveszik Ukrajnát, megnyílnak a határok, bejön az olcsó áru, bejön az olcsó munkaerő. Veszélybe fogja sodorni az ukrajnai EU-s csatlakozás minden magyar megélhetését.” Szerinte az energiapolitika terén is súlyos következmények várhatók: „Magyarországon a legolcsóbb a gáz. Ha az oroszoktól nem vehetünk, akkor csak az amerikaiaktól vehetünk – jóval drágábbat.” Lázár János végül így összegzett:
A miniszter felidézte, hogy pénteken „két ukrán kémet fülelt le a magyar titkosszolgálat Budapesten”, akiket a külügyminisztérium ki is utasított Magyarországról. Mióta világossá vált hogy a Fidesz és a kormány nem támogatja az uniós tagságukat, az ukránok lejárató kampányt folytatnak Magyarországon – figyelmeztetett, hozzátéve:
A Tisza Párt támogatja Ukrajna EU-s tagságát, nekik pedig az az érdekük, hogy ukránbarát kormánya legyen hazánknak 2026-ban.
Nem ez az egyetlen baj a Tisza Párttal, hanem az, hogy a hatalom megszerzése érdekében mindent elkövetnek, hogy érkezzen uniós pénz Magyarországra, hogy legyen minél rosszabb, hogy minél nagyobb esélyük legyen megnyerni a választást, utalt Kollár Kinga elhíresült beszédére Lázár János, aki szerint az ilyen veszélyekre csak úgy lehet válaszolni, ha még erősebb nemzeti kormányt választunk 2026-ban.
A magyarok most döntenek Ukrajna uniós tagságáról. Ez nem tetszik sem Brüsszelnek, sem Kijevnek. Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen – írta pénteken a közösségi oldalán a miniszterelnök.
Orbán Viktor azt írta a közösségi oldalára, hogy „A magyarok most döntenek Ukrajna uniós tagságáról. Ez nem tetszik sem Brüsszelnek, sem Kijevnek. Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen.
Erről a külügyminiszter tájékoztatta a nyilvánosságot. A kormányfő itt arra utalt, hogy Szijjártó Péter péntek délután bejelentette: „A mai napon kiutasítottunk Magyarországról két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet. Az erről szóló döntést, jegyzéket Ukrajna budapesti nagykövetének az elmúlt percekben itt a külügyminisztériumban át is adtuk.”
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a hazánkkal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – erről számolt be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy Ukrajnában a háborúval párhuzamosan egyre erősödő magyarellenes propaganda is zajlik.
„Most a legújabb, magyarok ellen indított lejárató akciónak is pontosan az az oka, mint az eddigieknek. Mi, magyarok békét akarunk, nemet mondunk a háborúra, nem szállítottunk soha fegyvert Ukrajnának, és nem is fogunk, és nem engedtük, és
– mondta.
„Ezek a Magyarország ellen indított lejárató akciók okai, és ezek az okai annak a lejárató akciónak is, amelyet most legutóbb indítottak az ukránok Magyarországgal, a magyarokkal szemben” – folytatta.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy a magyar emberek ráadásul most éppen arra készülnek, hogy döntést hozzanak arról, hogy Ukrajna tagja lehet-e az Európai Uniónak.
„Mi nem tűrjük, hogy Ukrajnában ilyen lejárató akciókat indítsanak folyamatosan Magyarországgal, a magyar emberekkel szemben.
Az erről szóló döntést, jegyzéket Ukrajna budapesti nagykövetének az elmúlt percekben itt a külügyminisztériumban át is adtuk” – tudatta.Szijjártó
A két magyar diplomatának 48 órán belül el kell hagynia Ukrajnát – közölte Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter pénteken az X-en.
A tárcavezető bejegyzésében tájékoztatott arról is, hogy a külügyminisztériumba kérették Magyarország kijevi nagykövetét, akinek átadták a diplomaták kiutasításáról szóló jegyzéket. „Válaszul cselekszünk Magyarország lépésére, a kölcsönösség elve és nemzeti érdekeink szerint” – tette hozzá, utalva arra, hogy Magyarország ezt megelőzően pénteken döntött két ukrán diplomata kiutasításáról.
„Biztos vagyok benne, hogy lesz külföldi beavatkozási kísérlet, már zajlik egy jogalkotási előkészítő munka” – jelentette ki Orbán Balázs a 2026-os országgyűlési választással kapcsolatban. A miniszterelnök politikai igazgatója a hirado.hu-nak adott interjúban többek között Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásáról, Brüsszel energiatervéről, a Tisza Pártról, és az amerikai–magyar kapcsolatokról is kifejtette az álláspontját.
Az Európai Bizottság keddi bejelentése szerint 2027-ig minden tagállamnak függetlenítenie kellene magát az orosz energiahordozóktól. A döntést akkor is meghoznák, ha nem kapnának egyhangú támogatást a tagállamoktól, sőt, együttműködés hiányában akár szankciókat is kivethetnének. Magyarország és Szlovákia határozottan elutasította a javaslatot, amelynek bevezetése egész Európára nézve súlyos gazdasági következményekkel járna.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Fesztiválján a hirado.hu kérdésére elmondta, hogy a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja az Európai Bizottság javaslatát. Az uniós terv végrehajtása súlyosan veszélyeztetné Magyarország energiabiztonságát, energiaszuverenitását, valamint a rezsicsökkentés eredményeit. „A miniszterelnök arra utasította a kormány illetékes tagjait, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy ezt a tervet megpróbáljuk megakadályozni.”
Úgy véli, ha a jelenlegi kormány hatalmon marad, úgy 2028-ig biztosan találnak majd olyan megoldást, amely az ország energiaellátását biztosítja.
Hozzátette, hogy Magyarország célja, hogy megakadályozza a terv elfogadását, és hogy biztosítsa az energiaellátás stabilitását és megfizethetőségét.
A Magyarországnak járó uniós pénzekre kitérve Orbán Balázs elmondta, hogy az ellenzék részéről aknamunka zajlik, hogy visszatartsák a forrásokat. Mint mondta: „A Tisza Párt képviselője nyíltan bevallotta, hogy politikai okokból Brüsszellel összejátszva visszatartják az uniós források egy részét.” A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a kormány ennek ellenére is folyamatosan azon dolgozik, hogy a támogatásokat megszerezzék Magyarországnak.
Orbán Balázs elmondta, hogy a nemzetközi kutatóintézetek is azon a véleményen vannak, hogy Ukrajna EU-s csatlakozásával Magyarország, és más tagállamok is nettó befizetővé válnának. Megjegyezte, hogy az uniós támogatások jelentősen csökkennének, vagy akár teljesen megszűnnének.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kijevi megbeszéléseit követő sajtóértekezleten 2023. november 4-én (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)
Magyarország álláspontja miatt az ukrán elnök nemrég több provokatív kijelentést is címzett Orbán Viktornak. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint Volodimir Zelenszkijnek rendkívül fontos Ukrajna EU-s felvétele, hiszen a politikai jövője múlik azon, hogy „sikerül-e betuszkolnia az országát az Európai Unióba”. Hozzátette, hogy Manfred Weber és Ursula von der Leyen is összehangoltan dolgozik Ukrajna gyorsított uniós felvételén, miközben a magyar támogatók felkutatására törekednek. Mint mondta: „ők az elmúlt években a háborús politika legnagyobb szószólói voltak”, és egyértelmű együttműködés volt megfigyelhető közöttük.
Orbán Balázs kiemelte: „Ursula von der Leyen tulajdonképpen úgy beszélt az Európai Parlament előtt, mint az ukránok elnöke, nem pedig mint az Európai Bizottság elnöke.” A politikai igazgató szerint fontos, hogy a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazáson világos üzenetet küldjenek a magyarok Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozásáról.
A 2026-os országgyűlési választással kapcsolatban Orbán Balázs kijelentette: „Biztos vagyok benne, hogy lesz” külföldi beavatkozási kísérlet. Elmondta, hogy a kormány ennek a kivédésére is felkészül:
A politikai igazgató úgy látja, hogy a helyzet súlyosbodott az elmúlt évekhez képest: „Ezek a beavatkozási kísérletek már nem a függöny mögött zajlanak, hanem előttünk a színpadon és teljesen nyílt módon.”
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója 2025. május 8-án, Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Fesztiválján (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)
Orbán Balázs szerint a külföldi befolyásolásnak már megvannak a látványos jelei. Úgy fogalmazott, hogy az Európai Néppárt és Brüsszel között paktum született, amely a Tisza Pártot támogatná egy kormányváltás érdekében, hogy végrehajtsák az EU által elvárt politikát.
A miniszterelnök politikai igazgatója hangsúlyozta: Magyarország általános békepárti álláspontot képvisel a világban zajló konfliktusokkal szemben. „Látjuk a világrendszerváltást, látjuk, hogy ez konfliktusokkal lehet terhelt, de azt szeretnénk, ha ez az átmenet minél kevesebb konfrontációval járna.” Az orosz–ukrán háborúval kapcsoltban üdvözölte, hogy az amerikaiak hajlandóak közvetítő szerepet vállalni. Ezzel szemben elfogadhatatlannak tartja, hogy Brüsszel a békekezdeményezések helyett inkább egy alternatív háborús stratégia kidolgozására törekszik.
Orbán Balázs az amerikai–magyar kapcsolatokra, és a Donald Trump amerikai elnök által kivetett vámokra is kitért.
Hozzátette, hogy a kereskedelempolitikai kérdés már brüsszeli hatáskör. Orbán Balázs szerint a magyar kormány arra próbálja ösztönözni a brüsszeli vezetőket, hogy vegyék észre, „rosszul tárgyalnak, és elmulasztották azt a lehetőséget, ami korábban nyitva állt”.
Mint mondta, az uniós döntéshozókat arra bátorítják, hogy legyen közös vámcsökkentés, valamint folytassanak intenzív tárgyalásokat egymás között. „A labda az ő asztalukon pattog, úgyhogy remélem, hogy ezúttal nem fogják elbénázni a lehetőséget, mint ahogy azt korábban oly sokszor megtették” – összegezte Orbán Balázs.